Haber

Thaksin Shinawatra Tayland’da şartlı tahliyeyle serbest bırakılacak

Tayland’da 15 yıl sürgünde kaldıktan sonra ülkesine döndükten sonra tutuklanan eski Başbakan Thaksin Shinawatra için şartlı tahliye kararı çıkarıldı.

Tayland’da 15 yıl sürgünde kaldıktan sonra ülkesine dönen ve hapis cezası nedeniyle tutuklanan milyarder eski Başbakan Thaksin Shinawatra, 6 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılacak. Tayland Başbakanı Srettha Thavisin basın toplantısında Thaksin’e cezaevi düzenlemeleri uyarınca şartlı tahliye kararı verildiğini söyledi. Srettha, “Thaksin uzun yıllar başbakanlık yaptı. Ülke için pek çok iyi şey yaptı. Hapishaneden çıktıktan sonra normal bir vatandaş olacak” dedi.

Ceza İnfaz Kurumu düzenlemelerine göre eski başbakanın 18 Şubat’tan sonra işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakılması bekleniyor.

Cezası 8 yıldan 1 yıla indirildi

Tayland’da iki dönem başbakanlık yapan 74 yaşındaki Thaksin Shinawatra, 2006’daki askeri darbeyle görevden alındı. Darbenin ardından görevi kötüye kullanmak ve yolsuzluk suçlarından 8 yıl hapis cezasına çarptırılan Thaksin, ülkeden kaçtı. 22 Ağustos 2023’te Dubai’den Tayland’a dönen Thaksin, cezaevine gönderildi ve aynı gün polis hastanesine nakledildi.

Pek çok sağlık sorunu nedeniyle Thaksin’in cezası 8 yıldan 1 yıla indirildi. Thaksin, sağlık sorunları nedeniyle tutukluluğunu hastanede geçirdi.

Bir telekomünikasyon şirketi ve futbol kulübü Manchester City’nin eski sahibi olan Thaksin, ülkenin en tanınmış başbakanı olarak biliniyor.

Öte yandan Tayland basınında yer alan haberlerde Thaksin’in 2015 yılında verdiği bir röportajda monarşiye hakaret etmekle suçlanması halinde tahliyesinin iptal edilebileceği belirtildi. – BANGKOK

marmara-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu